Menu
Strona www wykonana przez
Strony internetowe Nowy Targ
DPS w Białce Tatrzańskiej

Program działania

Wytyczony program dla Domu jest oparty na trzech głównych zasadach:

  • od pacjenta do mieszkańca
  • od grupy do indywidualności
  • od instytucji do mieszkań.

Program umożliwia pełniej odpowiadać na potrzeby naszych wychowanków. 

Wychodzenie naprzeciw potrzebom dzieci jest realizowane poprzez rehabilitację, terapię zajęciową, kinezjoterapię, hydroterapię, muzykoterapię, chromoterapię.

Wychowankowie objęci są indywidualnym planem wspierania, który pomaga poznać możliwości i uczy żyć z własnymi ograniczeniami. Zauważamy i doceniamy najmniejsze kroki rozwoju, gdyż są dla nas sygnałem chęci życia i zaproszeniem do towarzyszenia w procesie wzrastania i usprawniania. Sukcesem planu wspierania jest radość chłopca, zadowolenie, świadomość obdarzenia go zaufaniem i włączenie w tworzenie atmosfery domu. Chłopcy potrafią się cieszyć obecnością innych i każdym nowym dniem.

Chłopcy wraz z opiekunami uczestniczą i  w ogniskach, zabawach, spacerach czy wycieczkach, są zabierani przez siostry wjeżdżające na urlop do swojego rodzinnego domu. 

Dom zapewnia wychowankom potrzeby religijne. Wspólnie z nami chłopcy uczestniczą we Mszy Świętej i różnych nabożeństwach w pobliskim kościele parafialnym. W domu jest kaplica, do której bardzo chętnie przychodzą, mają co tydzień Mszę Świętą. Kilku wychowanków jest ministrantami. 

Dzieci, które nie poruszają się o własnych siłach, wyposażone są w odpowiedni do swego schorzenia sprzęt ortopedyczny, wózki inwalidzkie i mogą uczestniczyć w uroczystościach kościelnych; imprezach okolicznościowych poza placówką, przez co wzbogacają swoje doświadczenia, rozwój społeczny i psychiczny. 

Korzystają również z zajęć rekreacyjno- sportowych. Bardzo lubią wycieczki rowerowe, spacery do pobliskiego lasu i nad rzekę. Najchętniej jednak lubią spędzać czas w sali bilardowej, pingpongowej, gimnastycznej i na basenie rehabilitacyjnym a zima na lodowisku i pobliskich stokach. 

Dom jest otwarty na odwiedziny i wspólne spotkania. Przybywają tu osoby pragnące ofiarować chłopcom swój czas i pomoc. Najczęściej w okresie św. Mikołaja, Świąt czy karnawału przychodzą uczniowie różnych szkół (także Białczańskiego Zespołu Szkół) z nauczycielami, grupy młodzieży katolickiej czy indywidualne osoby. Grupy przybywające z odwiedzinami prezentują różne przedstawienia.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...